Mi az osztalék?
Az osztalék a vállalat profitjának egy részének az elosztása, amelyet a részvényeseknek fizetnek ki. Az osztalék mértékét és fizetésének időpontját a vállalat igazgatótanácsa szabja meg.
Az osztalékfizetés legtöbbször készpénz alapú, de részvények vagy más vagyoni eszközök formájában is kibocsáthatóak. A vállalatok mellet különféle befektetési alapok és ETF-ek is fizetnek osztalékot.
Az osztalék olyan “jutalom”, amit a részvényeseknek fizetnek a társaságba való befektetésük miatt, és általában a társaság nettó nyereségéből származik. Míg a nyereség nagy részét a társaságon belül felhalmozott eredményként tartják fenn – amely a társaság folyamatos és jövőbeni üzleti tevékenységeire felhasználható -, a fennmaradó rész osztalékként felosztható a részvényesek között. Időnként a vállalatok továbbra is fizetnek osztalékot akkor is, ha nem realizáltak elegendő profitot, azért hogy fenntartsák az érdeklődést a befektetőinél a rendszeres osztalékfizetés képében.
Az igazgatótanács dönthet úgy, hogy osztalékot bocsát ki különböző időintervallumokra, eltérő kifizetési arányokkal. Osztalékot ütemezni lehet havonta, negyedévente vagy évente. A leggyakoribb a negyedéves osztalékok fizetése. (Osztalékportfólió minden hónapban osztalékkal.)
Osztalékfizető vállalatok
A magasabb osztalékot fizetők gyakran a nagyobb, megalapozottabb, kiszámíthatóbb nyereségű vállalatok. Ezek a társaságok hajlamosak rendszeres osztalékok fizetésére, mert a részvényesek vagyonának maximalizálására törekszenek a rendes növekedés mellett. Ezekben az szektorokban működő vállalatok a legstabilabb osztalékfizetők:
- Alapvető beszerzési anyagok
- Olaj és gáz
- Energia
- Bank
- Egészségügy és gyógyszerek
A start-upok és más gyorsan növekvő vállalatok, például technológiai vagy biotechnológiai szektorban működő vállalkozások általában nem fizetnek osztalékot. Mivel ezek a vállalatok a fejlődés korai szakaszában lehetnek, és a kutatás és fejlesztés, az üzleti terjeszkedés és az operatív tevékenységek miatt magas költségeket (valamint veszteségeket) okozhatnak, lehet, hogy nem rendelkeznek elegendő pénzeszközzel az osztalék kiadására. Még a nyereségorientált korai és középtávú vállalatok elkerülik az osztalékfizetést, ha az átlagon felüli növekedésre és terjeszkedésre törekszenek, és nyereségüket vissza akarják fektetni üzleti tevékenységükbe, nem pedig osztalékfizetésbe.